• Stay up-to-date with DIFC’s responses to COVID19
  • Read more
Company Overview

Status of registration:

Active

Business activities:

Dealing in Investments as Principal

Arranging Custody

Arranging Credit and Advising on Credit

Advising on Financial Products

Arranging Deals in Investments

Registered Number:

0420

Registered offices:

Unit GV05-4th Floor-Unit 11-12-13-14&15 , Level 4, Gate Village Building 5, Dubai International Financial Centre, Dubai, 506596, United Arab Emirates

Company Information

Name:

Commerzbank Aktiengesellschaft

Trading Name:

Commerzbank AG (DIFC Branch)

Status of Registration:

Active

Type of License:

Regulated

DFSA License:

Yes

Legal Structure:

Recognised Company

Date of Registration :

19 Jun 2007

Commercial License Validity Date:

18 Jun 2021

Directors:

SABINE SCHMITTROTH

MARCUS JOHANNES CHROMIK

JOERG HESSENMUELLER

BETTINA ORLOPP

DNFBP: DIFC Designated Non-Financial Businesses and Professions

No

Financial Year End:

31st December

Data Protection

Data Protection Officer Appointed:

No

Notifications:

Personal Data Processing Operations:

Yes

Transfer of Personal Data from the DIFC:

Yes

Processing of Special Categories of Personal Data:

No

Purpose for the Personal Data Processing:

Accounting & Auditing, Staff Administration

Data Subjects or class of Data Subjects whose Personal Data is being processed:

Staff (Agents, Workers), Clients & Customer

Description of the Class of Personal Data being Processed:

Personal details, Employment details

Show more

List of Jurisdictions to which Personal Data may be transferred:

Germany, Singapore


Former Properties

Trade Name:

Commerzbank AG Dubai Branch until 26 January 2017

Directors:

Stephan Engels until 28 June 2020

WOLFGANG HARTMANN

MARTIN HANS FRIEDRICH ZIELKE until 14 February 2021

BERND KNOBLOCH

STEFAN SCHMITMANN until 29 January 2020

MARTIN BLESSING until 26 May 2019

ACHIM KASSOW until 26 May 2019

ERIC STRUTZ until 26 May 2019

NICHOLAS TELLER

MICHAEL REUTHER until 26 May 2019

FRANK ANNUSCHEIT until 26 May 2019

MARKUS BEUMER until 26 May 2019

ULRICH SIEBER until 26 May 2019

KLAUS-PETER MULLER

RALPH MICHAEL MANDEL until 04 November 2020

MICHAEL PAUL REUTHER until 19 January 2020

ROLAND BOEKHOUT until 14 February 2021

For better web experience, please use the website in portrait mode