Company Overview

Status of registration:

Dissolved

Business activities:

International Investments

Registered Number:

0026

Registered offices:

Not Available

Company Information

Name:

Dubai International Capital L.L.C.

Trading Name:

Dubai International Capital L.L.C.

Status of Registration:

Dissolved

Type of License:

Non Regulated

Legal Structure:

Foreign Recognized Company

Date of Registration:

01 Feb 2005

Place of Origin:

United Arab Emirates

Date of Dissolution:

14 Apr 2019

Directors:

Nasser Abdul Karim Alawadhi

DAVID SMOOT

Company Secretary:

Joy Maria Mathias

DNFBP: DIFC Designated Non-Financial Businesses and Professions

No

Financial Year End:

Data Protection

Data Protection Officer Appointed:

No

Notifications:

Personal Data Processing Operations:

Yes

Transfer of Personal Data from the DIFC:

No

Processing of Special Categories of Personal Data:

No

Purpose for the Personal Data Processing:

Benifits, Grants & Loans Administration, Information & Data Bank Administration, Insurance Administration, Licensing & Registration, Pensions Administration, Staff Administration

Data Subjects or class of Data Subjects whose Personal Data is being processed:

Staff (Agents, Workers), Relatives and Associates

Description of the Class of Personal Data being Processed:

personal details, family details, employment details, financial details.

Show more

List of Jurisdictions to which Personal Data may be transferred:

Not Applicable


Former Properties

Company Secretary:

Kate Cummins until 27 February 2017

Andrew Richard Hornagold Wright

ANAND BANERJEE

Jamie Randolph Earl Nelson until 16 April 2012

Directors:

AHMAD BIN BYAT until 16 April 2012

MOHAMMAD ABDULLA ALI AL GERGAWI

Aidan Birkett until 18 February 2018

Abdullah Sharafi until 14 November 2017

SAMEER KAMAL IBRAHIM AL ANSARI until 11 March 2010

PETER BONFIELD

Fadel Al Ali

Anand Subramaniam Krishnan

LAP LIK VICTOR CHU

FADHEL ABDULBAQI ABUALHASAN ALQAED AL ALI until 11 October 2017

HASHIM AL DABAL

MARTIN ANGLE until 02 November 2009

CHRISTOPHER PAUL ROWLANDS until 31 January 2018

For better web experience, please use the website in portrait mode