• Stay up-to-date with DIFC’s responses to COVID19
  • Read more
Company Overview

Status of registration:

Active

Business activities:

Arranging Custody

Arranging Deals in Investments

Arranging Credit and Advising on Credit

Advising on Financial Products

Registered Number:

1588

Registered offices:

Unit Unit 01 , Level 27, Currency House - Tower 2, Dubai International Financial Centre, Dubai, 241586, United Arab Emirates

Company Information

Name:

HDFC Bank Limited

Trading Name:

HDFC Bank Limited

Status of Registration:

Active

Type of License:

Regulated

DFSA License:

Yes

Legal Structure:

Recognised Company

Date of Registration :

27 May 2014

Commercial License Validity Date:

27 May 2021

Directors:

Malay Yogendra Patel

KAIZAD MANECK BHARUCHA

Sashidhar Jagdishan

Renu Karnad

DNFBP: DIFC Designated Non-Financial Businesses and Professions

No

Financial Year End:

31st March

Data Protection

Data Protection Officer Appointed:

No

Notifications:

Personal Data Processing Operations:

Yes

Transfer of Personal Data from the DIFC:

No

Processing of Special Categories of Personal Data:

No

Purpose for the Personal Data Processing:

Accounting & Auditing, Credit Referencing, Legal Services, Provision of Financial Services, Staff Administration

Data Subjects or class of Data Subjects whose Personal Data is being processed:

Staff (Agents, Workers), Clients & Customer

Description of the Class of Personal Data being Processed:

Personal Details, Family, Employment Details, Financial Details

Show more

List of Jurisdictions to which Personal Data may be transferred:

India, Hong Kong, Bahrain, United Arab Emirates


Former Properties

Directors:

Ranganathan Dwarkanath Mavinakere until 04 July 2019

Sanjiv Sahchar until 04 July 2019

Sandeep Parekh until 04 July 2019

PARESH DATTATRAYA SUKTHANKAR until 20 May 2019

BOBBY KANUBHAI PARIKH until 20 May 2019

ADITYA PURI until 04 November 2020

VIJAY VITHALDAS MERCHANT until 04 October 2014

KEKI MINOO MISTRY until 13 May 2020

ANAMI NARAYAN ROY until 23 May 2019

CHANDER MOHAN VASUDEV until 26 August 2014

RENU SUD KARNAD until 23 May 2019

PANDIT PRABHAKAR PALANDE until 22 September 2015

PARTHO SAROTHY DATTA until 20 May 2019

Shyamala Gopinath until 04 May 2015

Sashidhar Jagdishan until 04 November 2020

Shyamala Gopinath until 06 January 2021

For better web experience, please use the website in portrait mode