KBC Aldini Capital Limited - (In Liquidation)

Company Overview

Status of registration:

Pending Dissolution

Business activities:

Arranging Credit and Advising on Credit

Advising on Financial Products

Arranging Deals in Investments

Managing Assets

Managing a collective Investment Fund

Registered Number:

0536

Registered offices:

Not Available

Company Information

Name:

KBC Aldini Capital Limited - (In Liquidation)

Trading Name:

KBC Aldini Capital Limited

Status of Registration:

Pending Dissolution

Type of License:

Regulated

DFSA License:

Yes

Legal Structure:

Private Company

Date of Incorporation :

22 Jan 2008

Commercial License Validity Date:

21 Jan 2021

Directors:

PARMOD KUMAR KHINDRI

Erik Aaron Lara Riveros

MANGILAL KALANI

Shareholders:

MANGILAL KALANI

Company Secretary:

Dipina Kishan

DNFBP: DIFC Designated Non-Financial Businesses and Professions

No

Financial Year End:

31st December

Auditor:

Crowe Mak Limited

Class of Issued Shares:

Ordinary

Nominal Value of One Share:

USD 1.000000

Number of Issued Shares:

1,750,000.000000

Liquidator Name:

Abdulhusain Najmi

Date of Commencement of Liquidation:

30 July 2020

Data Protection

Data Protection Officer Appointed:

No

Notifications:

Personal Data Processing Operations:

No

Transfer of Personal Data from the DIFC:

No

Processing of Special Categories of Personal Data:

No


Former Properties

Company Secretary:

Jyothi Nataraj until 30 January 2018

Pooja Anand until 30 November 2014

RAMANARAYANAN GANESAN until 15 September 2012

ASMA ASAD until 28 January 2016

Alisha Goel until 07 September 2017

Goutham Chand Bhawarlal until 09 August 2016

Name:

Silverdale Services (Dubai) Limited until 30 September 2009

Directors:

BHARATHA KRISHNAN NARAYANA MURTHY until 27 December 2017

BAUMSLAG DANIEL until 27 September 2011

SHYAM LYER

SALVATORE ALIOTO

BERINDER PAL SINGH PAHWA until 20 January 2015

GANESH SUBRAMANIAM KAVASSERY until 31 October 2012

MANGILAL KALANI until 31 July 2016

AKASH ANAND until 27 January 2016

SREEHARI NARAYANA IYER until 30 September 2013

SHARAD NAIR until 03 January 2011

Daniel Toivo Mendel Baumslag until 31 July 2016

Amardeep Sharma until 28 February 2017

SYED KASHIF HUSSAIN until 26 July 2018

HARIHARAN RAMACHANDRAN until 10 May 2017

For better web experience, please use the website in portrait mode