• Stay up-to-date with DIFC’s responses to COVID19
  • Read more

Marubeni Middle-East & Africa Power Limited

Company Overview

Status of registration:

Active

Business activities:

Managing Office

Registered Number:

1204

Registered offices:

Unit Unit 1001 & 1004 , Unit 1002 , Level 10, Currency Tower 2, Dubai International Financial Centre, Dubai, 506619, United Arab Emirates

Company Information

Name:

Marubeni Middle-East & Africa Power Limited

Trading Name:

Marubeni Middle-East & Africa Power Limited

Status of Registration:

Active

Type of License:

Non Regulated

Legal Structure:

Private Company

Date of Incorporation :

09 May 2012

Commercial License Validity Date:

08 May 2021

Directors:

Takeshi Hiramatsu

Yasuhiro Aoto

Shunsuke Takahashi

Kazuaki Shibuya

YUJI SATO

Shareholders:

Axia Power Holdings B.V.

Company Secretary:

Kei Sato

DNFBP: DIFC Designated Non-Financial Businesses and Professions

No

Financial Year End:

31st March

Auditor:

Ernst & Young Middle East (Dubai Branch)

Class of Issued Shares:

ordinary

Nominal Value of One Share:

USD 1.000000

Number of Issued Shares:

50,000.000000

Data Protection

Data Protection Officer Appointed:

No

Notifications:

Personal Data Processing Operations:

Yes

Transfer of Personal Data from the DIFC:

No

Processing of Special Categories of Personal Data:

No

Purpose for the Personal Data Processing:

Staff Administration

Data Subjects or class of Data Subjects whose Personal Data is being processed:

Staff (Agents, Workers)

Description of the Class of Personal Data being Processed:

Personal details and employment details.

Show more

List of Jurisdictions to which Personal Data may be transferred:

Not Applicable


Former Properties

Business activities:

Intra-Group Corporate Services until 23 October 2019

Company Secretary:

Takeshi Hiramatsu until 28 April 2020

YUJI SATO until 10 July 2017

KATSUHIKO ISHIZAKI until 01 April 2014

Directors:

Takeshi Nagamoto until 08 August 2017

SATORU HARADA until 01 April 2014

KEISUKE TAKAGAKI until 05 December 2017

SEISHI NARITA until 01 May 2019

YOSHIAKI YOKOTA until 08 August 2017

TOSHIHIRO MARUO until 08 August 2017

MICHIO HAYASHIBARA until 22 January 2013

Toshiaki Goma until 13 May 2020

Ryota Kobayashi until 13 May 2020

SHIN YAMAUCHI until 12 April 2018

SHIGERU NAGASHIMA until 12 April 2018

For better web experience, please use the website in portrait mode