Company Overview

Status of registration:

Dissolved

Business activities:

Advising on Financial Products or Credit

Arranging Credit or Deals in Investments

Registered Number:

0470

Registered offices:

Not Available

Company Information

Name:

Newedge Group

Trading Name:

Newedge

Status of Registration:

Dissolved

Type of License:

Regulated

Legal Structure:

Foreign Recognized Company

Date of Registration:

20 Sep 2007

Place of Origin:

France

Date of Dissolution:

15 Feb 2016

Directors:

CHRISTOPHE MIANNE

PASCAL PINSON

CHRISTOPHE LATTUADA

ALAIN BOZZI

Vincent Mortier

Company Secretary:

GERARD DE LAMBILLY

DNFBP: DIFC Designated Non-Financial Businesses and Professions

No

Financial Year End:

Data Protection

Data Protection Officer Appointed:

No

Notifications:

Personal Data Processing Operations:

Yes

Transfer of Personal Data from the DIFC:

No

Processing of Special Categories of Personal Data:

No

Purpose for the Personal Data Processing:

Accounting & Auditing, Credit Referencing, Legal Services, Provision of Financial Services, Staff Administration

Data Subjects or class of Data Subjects whose Personal Data is being processed:

Staff (Agents, Workers), Clients & Customer

Description of the Class of Personal Data being Processed:

Employement details for Staff Financial details and ownership structure for companies that we enter in relation with.

Show more

List of Jurisdictions to which Personal Data may be transferred:

United Kingdom,France


Former Properties

Name:

Fimat International Banque S A (Fimat Banque) until 27 January 2008

Directors:

JEAN PIERRE MUSTIER until 30 September 2009

PAUL DE LEUSEE until 01 April 2015

CHRISTIAN POIRIER until 02 January 2008

FRANCOIS BLOCH until 18 October 2012

FRANCIS CANTERINI until 01 April 2015

DANIEL PUYO until 01 April 2015

ALAIN CLOSIER until 02 January 2008

MARC BREILLOUT until 02 January 2008

VALET DIDIER until 02 May 2012

Abdelkrim Hajjaji until 01 April 2015

PHILIPPE HENRY FRANCOIS COLLAS

FREDERIC MERON until 01 April 2015

MARIE LAURE MALO until 01 April 2015

PARTRICE BLANC until 02 January 2008

For better web experience, please use the website in portrait mode