• Stay up-to-date with DIFC’s responses to COVID19
  • Read more
Company Overview

Status of registration:

Active

Business activities:

Insurance Intermediation

Insurance Management

Registered Number:

0971

Registered offices:

Unit 814A , 814B , Level 8, Liberty House, Dubai International Financial Centre, Dubai, 482055, United Arab Emirates

Company Information

Name:

Now Health International Limited

Trading Name:

Now Health International Limited

Status of Registration:

Active

Type of License:

Regulated

DFSA License:

Yes

Legal Structure:

Private Company

Date of Incorporation :

21 Sep 2010

Commercial License Validity Date:

20 Sep 2021

Directors:

Michel Faucher

PATRICK O'FLYNN

MARTIN GARCIA

Shareholders:

Now Health International (Investments) Limited

Company Secretary:

Mufaddal Millwala

DNFBP: DIFC Designated Non-Financial Businesses and Professions

No

Financial Year End:

31st March

Auditor:

RSM Dahman Auditors

Mazars Middle East LLP

Class of Issued Shares:

Ordinary

Nominal Value of One Share:

USD 1.000000

Number of Issued Shares:

1,640,000.000000

Data Protection

Data Protection Officer Appointed:

No

Notifications:

Personal Data Processing Operations:

Yes

Transfer of Personal Data from the DIFC:

No

Processing of Special Categories of Personal Data:

No

Purpose for the Personal Data Processing:

Insurance Administration

Data Subjects or class of Data Subjects whose Personal Data is being processed:

Clients & Customer

Description of the Class of Personal Data being Processed:

Personal details, employment details, health history

Show more

List of Jurisdictions to which Personal Data may be transferred:

United Arab Emirates


Former Properties

Company Secretary:

Gillian Little until 26 January 2020

Disha Balchandani until 01 June 2020

JOHNSON JOHN until 02 August 2015

Barry Cotter until 04 April 2018

Auditor:

KPMG LLP until 25 March 2019

Directors:

PETER DAVID STEPHEN SPENCER

Jeremy John Hall until 16 August 2016

MICHAEL LOGAN GLOVER

STEPHEN PETER LOWE

DAOUD THEODORE YOUSSEF until 16 August 2016

MATTHEW NEIL MAUNDER until 11 October 2017

HAZEL ANNE ETHERINGTON-SQUIRES

MARK DICKINSON until 11 October 2017

SEAN GORDON LEWIS until 11 October 2017

MOHAMMAD SHARIF until 10 December 2019

For better web experience, please use the website in portrait mode