DIFC
  • Stay up-to-date with DIFC’s responses to COVID19
  • Read more
Company Overview

Status of registration:

Active

Business activities:

Holding Company

Managing Office

Registered Number:

1667

Registered offices:

Unit OT 20-33 , Level 20, Central Park Offices, Dubai International Financial Centre, Dubai, 79947, United Arab Emirates

Company Information

Name:

Pioneer Venture Group Ltd.

Trading Name:

Pioneer Venture Group Ltd.

Status of Registration:

Active

Type of License:

Non Regulated

Legal Structure:

Private Company

Date of Incorporation :

09 09 2014

Commercial License Validity Date:

08 09 2021

Directors:

Bassem Lotfy

Stuart Brazier

Ronan Barry

Shareholders:

United Brands of Shisha Bidco Limited

Company Secretary:

Mary-Ann Orr

Lisa Callan

DNFBP: DIFC Designated Non-Financial Businesses and Professions

No

Financial Year End:

31st December

Class of Issued Shares:

A

Nominal Value of One Share:

USD 1.000000

Number of Issued Shares:

50,000.000000

Data Protection

Data Protection Officer Appointed:

No

Notifications:

Personal Data Processing Operations:

Yes

Transfer of Personal Data from the DIFC:

No

Processing of Special Categories of Personal Data:

No

Purpose for the Personal Data Processing:

Staff Administration

Data Subjects or class of Data Subjects whose Personal Data is being processed:

Staff (Agents, Workers)

Description of the Class of Personal Data being Processed:

List of Jurisdictions to which Personal Data may be transferred:

Not Applicable


Former Properties

Shareholders :

Al Fakher Holding for Tobacco Trading and Agencies until 21 December 2020

AL-EQBAL INVESTMENT COMPANY LTD until 20 December 2017

TAWFIQ FAKHOURI until 19 November 2015

Company Secretary:

Mohammed Hamdan until 28 October 2020

Natasha Saleh until 21 December 2017

ABDELSALAM ABDELHAMID until 21 December 2014

Directors:

IBRAHIM ALJUBEH until 21 December 2014

Saif Saleh until 23 February 2021

MOHAMMED HAMDAN until 21 December 2017

Desmond Naughton until 23 February 2021

Mohammad Abbadi until 30 August 2020

Muein Zraiqi until 31 January 2019

Stuart Brazier until 23 February 2021

Ronan Barry until 23 February 2021

For better web experience, please use the website in portrait mode