United Arab Shipping Company Services Limited

Company Overview

Status of registration:

Dissolved

Business activities:

Holding Company

Registered Number:

0706

Registered offices:

Not Available

Company Information

Name:

United Arab Shipping Company Services Limited

Trading Name:

USL

Status of Registration:

Dissolved

Type of License:

Non Regulated

Legal Structure:

Private Company

Date of Incorporation :

28 Aug 2008

Date of Dissolution:

09 Oct 2019

Directors:

Mohamed Ibrahim Sayed Badawy

Jaime Patricio Herrera Malden

Thomas Mansfeld

Dheeraj Bhatia

Shareholders:

United Arab Shipping Company Limited

Hapag-Lloyd Shipping Company (KSC)

Company Secretary:

Urwa Owais

DNFBP: DIFC Designated Non-Financial Businesses and Professions

No

Financial Year End:

December 31

Auditor:

PKF Partnership

Class of Issued Shares:

Ordinary

Nominal Value of One Share:

USD 1.000000

Number of Issued Shares:

17,250,000.000000

Liquidator Name:

Mr. Saad Maniar

Date of Commencement of Liquidation:

31 January 2019

Data Protection

Data Protection Officer Appointed:

No

Notifications:

Personal Data Processing Operations:

Yes

Transfer of Personal Data from the DIFC:

No

Processing of Special Categories of Personal Data:

No

Purpose for the Personal Data Processing:

Accounting & Auditing, Legal Services, Staff Administration

Data Subjects or class of Data Subjects whose Personal Data is being processed:

Staff (Agents, Workers), Complainants, Correspondents, Enquirers, Advisors, Consultants, Prof. Experts

Description of the Class of Personal Data being Processed:

Employment Details

Show more

List of Jurisdictions to which Personal Data may be transferred:

Not Applicable


Former Properties

Company Secretary:

CHEERATH KRISHNANUNNI SUDHAKARAN until 22 May 2018

Auditor:

Kreston Menon Chartered Accountants

Directors:

Lars Christiansen until 23 May 2018

BASEL A AL ZAID until 07 September 2017

Waleed Al Dawood until 07 September 2017

MICHAEL CALLUS until 31 August 2013

PHILIP JOSEPH SWEENS until 31 August 2013

FRANCK KAYSER until 02 March 2016

Ken Bloch Soerensen

Jorn Hinge

GEOFFREY MOORE until 07 September 2017

Chee Seong Lee until 07 September 2017

For better web experience, please use the website in portrait mode