Company Overview

Status of registration:

Active

Business activities:

Holding Company

Managing Office

Registered Number:

1672

Registered offices:

Unit OFFICE NO 15223 , Level 15, The Gate Building, Dubai International Financial Centre, Dubai, 121208, United Arab Emirates

Company Information

Name:

Borets International Limited

Trading Name:

Borets International Limited

Status of Registration:

Active

Type of License:

Non Regulated

Legal Structure:

Private Company

Date of Incorporation :

15 Sep 2014

Commercial License Validity Date:

14 Sep 2021

Directors:

PETER ALLAN GOODE

Mark Shabad

STACY PALMATARY

NATALIA BRYANTSEVA

GREGORY SCHTULBERG

LEV SHTULBERG

MERRILL MILLER

Shareholders:

Borets International Limited ( Treasury Account)

Tangent Fund Limited

Company Secretary:

Michelle Gilligan

DNFBP: DIFC Designated Non-Financial Businesses and Professions

No

Financial Year End:

31st December

Auditor:

Grant Thornton Auditing & Accounting

Class of Issued Shares:

Ordinary

Nominal Value of One Share:

USD 1.000000

Number of Issued Shares:

4,300.000000

Data Protection

Data Protection Officer Appointed:

No

Notifications:

Personal Data Processing Operations:

Yes

Transfer of Personal Data from the DIFC:

No

Processing of Special Categories of Personal Data:

No

Purpose for the Personal Data Processing:

Staff Administration

Data Subjects or class of Data Subjects whose Personal Data is being processed:

Staff (Agents, Workers)

Description of the Class of Personal Data being Processed:

Personal details Employment details

Show more

List of Jurisdictions to which Personal Data may be transferred:

Not Applicable


Former Properties

Shareholders :

International Finance Corporation until 01 March 2020

European Bank for Reconstruction and Development until 20 February 2018

Company Secretary:

ANNA LUBLINER until 26 July 2017

NATALIA BRYANTSEVA until 12 October 2015

Directors:

SHAKER RAMZI AL HEUREITHI until 22 September 2016

IRINA BOEVA until 12 October 2015

STUART FERGUSON until 15 January 2017

VLADIMIR SIDASH until 12 October 2015

VAREL FREEMAN until 10 December 2018

CHRISTOPHER MACKENZIE until 10 January 2018

VLADISLAV KONDRATIEV until 12 October 2015

For better web experience, please use the website in portrait mode